Açıklamalar

Helin Bölek Ölümsüzdür! | AÇIKLAMA

0

Coğrafyamızın tarihi direnişler tarihidir. Geçmişten bugüne ezilenlere yapılan tüm saldırılar, karşısında ezilenlerin direnişi yaratmıştır. Şeyh Bedrettinlerden Paramazlara, Mustafa Suphilerden Kaypakkayalara yaratılan direniş ve mücadele geleneği bugün elbette ki devam etmektedir.

Grup Yorum 1985’ten beri bu direniş ve mücadele geleneğinin mirasçılarındandır. Her dönem sistemin saldırılarına maruz bırakılmış ancak bu sistemin mevcut iktidarları yok olup gitmiş, Grup Yorum ise mücadeledeki varlığını daima sürdürmüştür.

Egemenler ve AKP iktidarı son yıllarda OHAL ile birlikte birçok demokratik hakkı gasp etmiş, devrimcilere ve ezilenlere saldırılarını günden güne artırmıştır. İşçi ve emekçilerin en küçük hakları dâhi ellerinden alındı, grevler şiddet yoluyla bastırıldı. Kürt ulusuna karşı büyük bir katliam tertiplendi, insanlar bodrumlarda yakılarak katledildi. Demokratik hakları için sokaklara dökülenler AKP ve cihatçı çeteler eliyle kıyımdan geçirildi. Yaşamın her alanında egemenler lehine çıkmayan her ses zor ve şiddet yoluyla bastırıldı. Basına sansür artırıldı, gazeteciler hapse atıldı. Sanat sansürlerdi ve birçok sanatçı faşizmin saldırılarına maruz bırakıldı.

Grup Yorum, faşizmin devrimci sanata yaptığı saldırılardan nasibini aldı. Grup Yorum üyeleri tutuklandı, “ödül” koyularak listeler hazırlandı, konserleri yasaklandı. Bu faşist saldırılara karşı mücadelenin her biçimini örgütlemekten bir an bile geri durmayan Grup Yorum üyeleri gelinen aşamada sanatlarını özgürce üretebilmek için bedenlerini açlığa yatırmış, Helin Bölek ve İbrahim Gökçek ölüm orucu direnişine başlamıştır.

Ölüm orucu direnişinin 288. gününde Helin Bölek yaşamını yitirdi. Helin, egemen sınıf ve onun mevcut temsili AKP iktidarı tarafından katledildi! Sosyalist Öğrenci Hareketi olarak; Helin Bölek şahsında 1996 ölüm orucu direnişinden “Hayata Dönüş” katliamına, 10 Ekim’den Suruç’a tüm devrim şehitleri önünde saygıyla eğiliyoruz. Başta Helin’in ailesi ve yoldaşları olmak üzere tüm devrimcilere başsağlığı diliyoruz.

Tüm yitirdiklerimizin ağırlığı şimdi bizlerin omuzlarındadır, hesabını sormak bizlerin elindedir. Ant olsun ki bu mücadeleyi zafere taşıyacağız ve zafere kadar, daima Helin’in sesi yankılanacak kulaklarımızda.

Helin Bölek ölümsüzdür!

Devrim şehitleri ölümsüzdür!

Grup Yorum onurumuzdur!

-Sosyalist Öğrenci Hareketi

You may also like