Açıklamalar

Hakan Karadağ Ölümsüzdür | AÇIKLAMA

0

Hakan Karadağ yoldaşın aramızdan ayrılışının 10. yıldönümü. Dayanışma Hukuk Bürosu’nda inşa ettikleri devrimci mücadeleyle birçok toplumsal davada rol almışlardı. Adanalı, Bozdoğan Türkmenlerinden bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Muhafazakâr ve milliyetçi bir aile çevresine sahipti. 1989’da DDSB faaliyeti yürüten yoldaşlarca örgütlendi.

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 1989-94 yıllarında Partizan ve YDG faaliyetini örgütledi. Bu süreçte faaliyetlerini devrimci gizlilik ve ilkeler çerçevesinde yürüttü. Yaşadığı bazı sıkıntılar sonucu örgütsel ilişkisi kesintiye uğramıştı. Hakan yoldaş bu tarihten sonra yüzünü ve talebini mücadelenin farklı alanlarına çevirmişti. 1998 yılında tekrar girmiş olduğu örgütlü kolektifle ilişkilerini 2002 tasfiyesine kadar Partizan saflarında sürdürdü. Bu sürecin tartışmaları, 2003 yılı içinde tüm hukukun koparılması ile sonuçlandı. 2007 yılana kadar Partizan’da sürdürülen muhalefeti destekledi. Sonrasında ise Devrimci Dönüşüm sürecine dâhil oldu.

Kendisi gibi birçok devrimci avukat yetiştirdi. Hukuksal savunmalarla iddiaları ustaca boşa düşüren ve hukuksuzluğu teşhir edebilen biriydi. Mahkeme salonlarında farkını ortaya koyardı. Azimli bir avukat olmanın yanı sıra, davalarda sadece müvekkilini değil, davadaki tüm sanıkların lehine çözümler üretmeyi önemserdi. Hiçbir zaman sadece kendi müvekkilini düşünen bir avukat olmadı. Silahlı saldırıya, tehditlere uğradığı da oldu. Ancak asla yılmadı.

En son Hrant Dink davasında katillerin derin bağlantılarını deşifre etme konusunda mücadele etmekteydi. Ali Fuat Yılmazer, Ramazan Akyürek, Yasin Hayal ve Ogün Samast gibi unsurların arasındaki ilişkileri deşifre etmişti. Bu süreçlerde defalarca kez bürosu, evi ve arabasına zorla girilmişti. Ali Fuat Yılmazer ve Ramazan Akyürek tarafından illegal ilişkileri olduğu ve “terörist” olduğu yönünde hedef gösterildi. Ogün Samast tarafından tehdit edildi ve ismi duruşmada bir kağıda not alınarak hedef edildi. Hiçbir faşist tehdide pabuç bırakmadı.

2010 yılı 3 Haziran gecesinde aramızdan ayrılana kadar kolektifimizin hukuk alanı başta olmak üzere sorumluluklar alan bir üyesiydi. Bu dönemde çeşitli devrimci örgütlerin önemli faaliyetlerine gizlilik çerçevesinde yardımları oldu. Birlik ve teorik inşa konularında devrimci dönüşüm anlayışının en net ifadesiydi. Bir dönem ÇHD başkanlığı da yapmıştı. Siyasi davalarda devrimcilerin haklarını ve hukuklarını korudu. Marksist teoride birçok ekole dair derinlikli incelemeleri olmuştu. Maoist teoriye ve teori pratiğe incelikle vakıf bir komünistti. BEYDER (Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği) yöneticisi ve aktivistiydi. BEYDER saflarında mafya ve çetelere karşı azimle mücadele etti. Bu faaliyetle birçok işyeri üzerindeki çete baskısını tasfiye ettiler.

Çok genç bir yaşta, yaşamın birçok yükü altında aramızdan ayrıldı. 40 yıllık yaşamına büyük bir mücadele sığdırdı. Birlik, iktisadi yapı tartışmaları, ulusal sorun ve sömürgecilikle mücadele, MLM kavrayışı noktasında savunduğu düşüncelerin genel kabul gördüğünü göremeden aramızdan ayrıldı. Kaypakkayacı mücadelede onun arzuladığı gelişim sürmektedir. Hakan yoldaşın mirası bugün SMF’nin omuzlarındadır. Mücadelesi, Sosyalist Meclisler Federasyonu saflarında ileri taşınmaktadır.

Sosyalist Öğrenci Hareketi

You may also like