KolektiftenUncategorizedYazılar

Gülistansız 1 Yıl / Gülistan Doku Nerede?

0

21 yaşındaki Gülistan Doku, Munzur Üniversitesi Çoçuk Gelişimi 2. sınıf öğrencisiydi. 5 Ocak 2020 tarihinden bu yana akıbeti bilinmiyor.

Peki Gülistan Doku’ya ne oldu?

Arkadaşları tarafından haber alınamayınca Gülistan Doku’nun ailesi 6 Ocak 2020 tarihinde Amed’den Dersim’e gelerek kayıp ihbarında bulundular.

Yapılan araştırmalar sonucunda Gülistan’ın ısrarla intihar ettiği söylendi, son görüldüğü yer olan Uzunçayır Baraj Gölü’nde bir yıl sürecek ama hiç bir sonuç alınmayacak arama çalışmaları başladı.

Yöneticilerin “Huzur Şehri Tunceli” dedikleri, “güvenlik” adı altında dört bir yanının kameralarla dolu olduğu polis ablukası altındaki kentte Gülistan Doku’dan 5 Ocak 2020 tarihinden bu yana haber alınamıyor.

Bizler bu süreçte sıra arkadaşımızın akıbetini defalarca sorduk.

11 Ocak’ta 6 gündür kayıp olan sıra arkadaşımız için Dersim Seyid Rıza Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdik.

Dersim’de özellikle polis ve uzman çavuş failler tarafından artan taciz, tecavüz ve kadın katliamlarına dikkat çekerek sıra arkadaşımız için yürüyüşe geçtik. Polis saldırısına uğramamıza rağmen yürüyüşü gerçekleştirdik. Aynı gün yine polis müdahalesine rağmen arkadaşımız için yurtlardan ses olduk!

12 Ocak’ta 7 gündür kayıp olan sıra arkadaşımız için tekrar Seyid Rıza Meydanı’nda basın açıklaması ile oturma eylemi gerçekleştirdik, yine yurtlardan ses çıkarmaya devam ettik.

13 Ocak’ta 8 gündür kayıp olan sıra arkadaşımız Gülistan için üniversite fakültelerinden rektörlüğe yürüdük ve rektörlük önünde oturma eylemi gerçekleştirdik. Yapılan eylemde üniversite öğrencilerini susturmak için gelen rektöre, tacizci haraç kesen öğretim görevlileri sorulunca rektör kaçarak uzaklaştı. O gün ses çıkaran birçok yoldaşımız, arkadaşımız bilinmeyen numaralardan aranarak tehdit edildi.

Daha sayamadığımız defalarca kez baskılara, tehditlere, müdahalelere rağmen Gülistan Doku’nun akıbetini sorduk ancak hiç bir cevap alamadık.

Bu sırada aile, Gülistan’ın intihar ettiğine inandırılmış ve dönemin valisi Tuncay Sonel aileye sudan ceset çıkacağının sözü vermiştir; kendisinin adamları olan eski Vali Yardımcısı Ferhat Haneden Güven ve İŞKUR İl Müdürü Özdemir Aktaş tarafından aileye baskı kurularak aileyi basından uzak tutmaya çalışmıştır.

Gülistan Doku için 190 gün suda arama çalışmaları yapılmış, hiçbir sonuç alınmamıştı. 12 Temmuz’da ise gerekçe belirtilmeden arama çalışmalarının sonlandırıldığı açıklandı. Bizler bulunduğumuz her alandan tepki gösterdik ve 22 Temmuz’da baraj suyu boşaltılmaya başlandı. Gülistan’ı arama çalışmaları tekrar başladı.

26 Temmuz’da bilirkişi raporu açıklandı, ardından Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku, baş şüpheli Zaynal Abakarov’un tutuklanması için savcılığa başvurdu. Başsavcılık tutuklamayı gerekçe göstermeden reddetti. Baş şüpheli, savcılık tarafından ifadeye çağrıldı, hakkında zorla getirilme kararı olmasına rağmen hala ifadesi alınmadı.

Soruşturmadan ve arama çalışmalarından hiçbir sonuç alınamıyordu, 18 Ağustos’ta Tunceli Valiliği bütün arama çalışmalarını sonlandırdığını açıkladı. Aile, bunun üzerine “Etkin arama çalışması yürütülsün” talebi ile 23 Ağustos’ta İçişleri Bakanlığı’yla görüştü ancak yine herhangi bir sonuç alınamadı.

24 Ağustos’ta Dersim Kadın Platformu’nun çağrısıyla, Aygül Doku ile birlikte Seyid Rıza Meydanı’nda; delil yetersizliğine, dosya müdahalesine, arama çalışmalarının sonlandırılmasına ve baş şüpheli olmasına rağmen Zaynal Abakarov’un hala serbest olmasına tepki gösterdik ancak hiç bir sonuç alamadık. Bunun üzerine Gülistan Doku’nun ailesi, 7 Eylül tarihinde “Etkin arama çalışması yürütülsün, baş Şüpheli Zaynal Abakarov tutuklansın” talepleri ile Seyid Rıza Meydanı’nda oturma eylemi başlattı. Gençlik örgütleri ve kadın örgütleri olarak eyleme destek verdik. Eylemin başlamasından bir süre sonra Gülistan Doku’nun annesi Bedriye Doku ve ablası Aygül Doku darp edilerek gözaltına alındı.

Gözaltından çıktıktan sonra aile tekrar Seyid Rıza Meydanı’na geldi ve polis müdahalesine rağmen gece saat bire kadar aile ile birlikte oturma eylemi gerçekleştirdik.

Oturma eyleminin 2.gününde Dersim Kadın Platformu öncülüğünde basın açıklaması gerçekleştirdik, belli bir süre daha aile ile birlikte oturma eylemine devam ettik.

Tüm bu tepkilerden sonra 24 Ekim’de Gülistan Doku’yu suda arama çalışmaları 3. kez başlatıldı.

23 Kasım’da yetkililer barajın tamamının arandığını ve Gülistan Doku’yu bulamadıklarını açıklayarak arama çalışmalarını sonlandırdı.

Bir sene boyunca bulunduğumuz her yerden, yapılan tüm baskı, tehdit ve müdahalelere rağmen arkadaşımızın sesi olmaya çalıştık ve olmaya da devam edeceğiz!

“Gülistan Doku Nerede? Gülistan Doku’ya ne oldu?” diye sormaktan vazgeçmiyoruz!

Gülistan Doku’dan vazgeçmiyoruz!

5 Ocak’ta Gülistan Doku’nun sesi olmak için alanlardayız!

Sosyalist Öğrenci Hareketi

You may also like