Açıklamalar

6-7 Eylül’ün Gösterdiği: Türkleştirme, Yağma, Pogrom!

0

6-7 Eylül 1955’te İstanbul başta olmak üzere birçok kentte yaşayan Rum, Ermeni ve Yahudilere yönelik pogromun üzerinden 65 yıl geçti.

Pogromda resmi verilere göre, yalnızca İstanbul’da 73 kilise, sekiz ayazma, iki manastır, 5 bin 538 ev ve işyeri yakılıp yıkıldı. Yüzlerce kadın cinsel saldırıya maruz bırakıldı, birçok kişi katledildi, mezarlıklar tahrip edildi, on binlerce kişi yaşadıkları yeri, yurtlarını terk etmek zorunda kaldı.

6 Eylül 1955 tarihinde, Demokrat Parti yanlısı İstanbul Ekspres gazetesi “Atamızın evi bombalandı” manşetiyle ikinci baskısını yaptı. Tirajı 20 bin civarını olan gazete 6 Eylül’de 290 bin adet basılmıştı. Kıbrıs Türktür Derneği’nin üyeleri, o günkü sayıyı bütün İstanbul’da dağıtmaya başladı.

6 Eylül’ün akşam saatlerinde Pangaltı’da başlayan saldırılar kısa sürede tüm ülkeye yayıldı. Başta Rumlar ve Ermeniler olmak üzere Müslüman olmayan tüm ulus ve milliyetlere yönelik derin bir pogrom başlatıldı. Devletin Özel Harp Dairesi tarafından planlanan ve harekete geçirilen bu pogromla Müslüman olmayan ulus ve milliyetlerin evleri, işyerleri yağmalandı, el koyuldu.

Kuruluşu itibariyle ezilen ulus ve milliyetlere yönelik katliamlarla yükselen TC Devleti’nin bu saldırısı ne ilk ne de son oldu. 6-7 Eylül Pogromu “galeyana gelen halk” ile açıklanamaz. TC Devleti; Ermeni Soykırımı, Pontus Soykırımı, Dersim Soykırımı, Zilan Katliamı, Roboski Katliamı, Rojava’da tertiplenen katliamlar ve onlarca katliam, soykırım üzerinden yaratılan bir devlettir. Ezilen ulus ve milliyetlere yönelik soykırım tertiplemek Türk egemenlik stratejisidir.

Sosyalist Öğrenci Hareketi olarak herkesi ezilen ulus ve milliyetlere yönelik süregelen saldırılara, soykırımlara, katliamlara, şovenizme, sömürgeciliğe başkaldırmaya çağırıyoruz.

Türkleştirilen mallar iade edilsin!

6-7 Eylül Pogrom Utanç Müzesi kurulsun!

-Sosyalist Öğrenci Hareketi

You may also like